Skip to main content

Zanim obejrzysz- przeczytaj!

W cyklu „zanim obejrzysz- przeczytaj!” dzisiaj dwie pozycje jednej z Waszych ulubionych pisarek Kristin Hannah- powieści „Firefly lane” oraz „ Słowik”. Kto jeszcze nie przeczytał „Słowika” na pewno zdąży przed jego filmową premierą, która zapowiadana jest dopiero na koniec bieżącego roku.

.

„Niespokojne lato 1974… Kate Mularkey pogodziła się ze swoim miejscem w łańcuchu pokarmowym społeczności ośmioklasowej szkoły. Nagle, ku jej zdumieniu, najfajniejsza dziewczyna świata wkracza na scenę i chce się z nią zaprzyjaźnić. Tully Hart ma wszystko – piękno, mózg, ambicje. Z pozoru różnią się tak bardzo, jak tylko dwie osoby mogą się różnić. Kate jest skazana na wieczne pozostawanie tą niefajną i ma kochającą rodzinę, która zawstydza ją na każdym kroku. Tully, otoczona chwałą i nimbem tajemnicy, kryje sekret, który ją niszczy. Zawierają pakt i zostają najlepszymi przyjaciółkami na zawsze; nim minie lato, stają się Tully-i-Kate; jednym, nierozłącznym bytem”…- tak rozpoczyna się spektakularna powieść Kristin Hannah „Firefly lane”, zekranizowana w formie serialu. Dziewczęta z Firefly Lane to przejmująca, cierpka opowieść o dwóch kobietach i przyjaźni, która stanowiła oś ich życia. Przez trzydzieści lat Tully i Kate podnoszą się na duchu, ratując przyjaźń przed sztormami – zazdrością, wściekłością, zranieniem, żalem. I gdy już myślą, że nic im nie jest straszne, jeden akt zdrady rujnuje ich relacje, wystawiając odwagę i przyjaźń kobiet na ostateczną próbę.

 Jeśli zastanawiacie się nad wyborem czy przeczytać książkę, czy może obejrzeć serial, podpowiadamy , że ekranizacja znacząco odbiega od fabuły książki, oczywiście polecamy również kontynuację powieści pt.: „ Pozwól odejść”.

Właściwie to od tej książki powinniśmy zacząć prezentację twórczości  Kristin Hannah, gdyż „Słowik” od wielu miesięcy ma status bestsellera i choć od premiery minęło sporo czasu mierzonego prawami rynkowymi, książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Co sprawia, że tekst poświęcony II wojnie światowej – tematyce wszak wielokrotnie opracowanej i „przepracowanej” – zyskuje tak wielkie grono czytelników? Słowik to opowieść o tym, co nierzadko było w literaturze i wspomnieniach pomijane, choć coraz częściej zostaje odkrywane i doceniane – wojnie kobiet, ukazanej ich oczami i z ich udziałem. Autorka przedstawia codzienne życie w  okupowanej Francji – pokazuje dylematy, przed jakimi stały kobiety oraz tragiczne wydarzenia, które stały się ich udziałem – gwałty, poniżanie, głód, konieczność donoszenia na znajomych w celu ochrony życia swego i bliskich… Nie jest jednak powieść Hannah lekturą przygnębiającą – na tle dramatu wojny tli się bowiem miłość – rodzicielska, ojcowska, siostrzana, damsko-męska – i to ona napędza do działania, daje nadzieję i zmusza, by żyć. Autorka bardzo sprawnie skonstruowała fabułę powieści, dzięki czemu od lektury Słowika naprawdę trudno się oderwać.