Skip to main content

„Zasuszone, czyli jak zrobić zielnik z ziół”- warsztaty

Zioła rosnące dziko na naszych polach i łąkach są często niedoceniane i niezauważane. Otaczające nas rośliny zielne, bardziej lub mniej znane, to zarówno pospolite chwasty jak i przyjemne w smaku rośliny jadalne. Od wieków zbierano zioła rosnące dziko na łąkach, pastwiskach i w lasach, ale także uprawiano je w najbliższym otoczeniu gospodarstwa domowego. Wykorzystywane były nie tylko w medycynie ludowej, dzięki swoim właściwościom leczniczym, ale także w kuchni, poprzez swoje niepowtarzalne walory smakowe. Na dzisiejszych warsztatach uczestnicy poznawali ich nazwy, oczywiście nie obyło się bez małych wpadek 🙂

dowiedzieli się jakie posiadają walory i właściwości, jak je suszyć oraz wykonali bardzo oryginalne zielniki. Oprócz niewątpliwych walorów artystycznych i estetycznych, będą one doskonałą „ściągawką” przy rozpoznawaniu ziół rosnących na naszych polach i łąkach. Do ich wykonania wykorzystano: pokrzywę, dziurawiec, rumianek, grykę, lawendę, miętę, mak polny, skrzyp.

Warsztaty zielarskie zamknęły cykl naszych spotkań w ramach „Słowiańskiego lata bibliotece”. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i jest nam niezmiernie miło , że tak chętnie bierzecie udział w organizowanych przez nas zajęciach. Mamy nadzieję, że ” do zobaczenia wkrótce!